Robię habilitację

Wpis

sobota, 13 lutego 2016

Bezsilność

W ciągu ostatniego roku dostałem kilkanaście listów, o których nie mogłem napisać. Wiązałoby się to bowiem nie tylko z zidentyfikowaniem postępowania, którego dotyczył mail, ale przede wszystkim ujawieniem tożsamości mojego korespondenta. Korespondencja, o której mówię, dotyczy zawsze jednego: postępowań, które w ocenie piszących nie powinny były się zakończyć nadaniem stopnia. Moi korespondenci piszą do mnie o sprawach rażących, zadając sobie pytanie, czy można takie habilitacje cofnąć, podając czasem wręcz komiczne przykłady działalności habilitantów (jak w pewnym postępowaniu w dziedzinach artystycznych).

 

Oczywiście trudno mówić o polskiej habilitacji na podstawie kilkunastu listów. Te listy to wyraz bezsilności osób, które (o ile byłem w stanie to ocenić) widzą, jak szargana jest resztka powagi stopnia naukowego i mogą się temu jedynie przyglądać. Czy częsty czy raczej jednostkowy, mamy tu wycinek z życia polskiej nauki, który pokazuje czasem wręcz rażący brak odpowiedzialności za poziom nadawanych stopni. Brak odpowiedzialności, na który środowisko mniej lub bardziej świadomie daje przyzwolenie.

 

Dziękując wszystkim za listy, proszę o następne, gwarantując, że nie nadużyję zaufania, którym obdarzają mnie korespondenci. Proszę o listy na adres: habilitant2012@gazeta.pl

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
habilitant2012
Czas publikacji:
sobota, 13 lutego 2016 02:03

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

 • www.chalupka.pl napisał(a) komentarz datowany na 2016/02/13 13:02:39:

  zakładając że nie zachodzi przesłanka nieważności z art. 29a ustawy pozostaje "zmuszenie" CK do wznowienia poprzez sygnalizację przesłanek z art. 29.1 ustawy:
  - dorobek powstał z naruszeniem prawa
  - przesłanki z odpowiednio stosowanego art. 145 par. 1 KPA,
  Pośród nich trudno jednak "wcisnąć" nietrafne uznanie że znaczny wkład / istotna aktywność były gdy ich nie było. Może gdyby np. wyszłyby na jaw nowe istotne dla sprawy okoliczności faktyczne / nowe dowody istniejące w dniu nadania a nie znane radzie wskazujące że jednak "aktywności / wkładu" nie było.
  Jeśliby CK wznowiło pojawia się przestrzeń prawna dla decyzji odmiennej.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Czytam

Warsztat badacza

Dariusz Galasiński - Blog

Graham Scambler - Blog

LSE - Blogs

Piotr Stec

language: a feminist guide